Skip to main content

Joomla! i inne sałatki....

Jakoś ostatnio mało pisałem, po części po temu że to czym się obecnie zajmuję i czytam raczej odbiega od tego o czym pisałem gdy zakładałem tego bloga.
Po namyśle stwierdzam jednak, że ... a co mi tam!

Do tego posta skłoniło mnie czytanie/uczenie się CMS'a Joomla! Znajomi poprosili mnie o pomoc w projekcie pisanym właśnie w Joomla(daruję sobie ten wykrzyknik), po początkowym entuzjaźmie coraz bardziej mnie ten system irytuje, hm... a może to po prostu upał (uf strasznie dzisiaj gorąco) jednak joomla mi się nie podoba. Być może mało to precyzyjne ale tak właśnie jest, jedynym plusem tego CMSa jest to że można znaleźć dużo darmowych modułów/komponentów/pluginów - już samo to jest dość nużące w nauce. Nie wiem jak w 1.6 ale nie mogę powiedzieć żeby mi się ten podział i to zachowanie podobało.

Z rzeczy może mniej aktualnych ale wartych wspomnienia:
W ubiegłym tygodniu nie miałem internetu przez 3 dni... długo. Skutek? Skończyłem wygraną książkę Head First: Software Development, oraz HTML & CSS: The Good Parts ;) Zostało mi jeszcze jakieś 4-7 książek które zacząłem czytać i nigdy nie skończyłem. Tak mam plan je skończyć zanim zacznę czytać coś nowego ;) Pewnie poszło by szybciej gdybym znowu nie miał internetu, albo prądu - ale skutek byłby i tak ten sam, więcej czasu dla książek. Nawet pomimo to przeczytam je.
A co obecnie czytam:
Joomla,
PHP,
Python,
Java - współbieżność dla praktyków(trochę stara ale wymaga myślenia)
Przy czym chyba najbardziej chciał bym skończyć książkę o Joomla oraz o Javie mają największy priorytet. Joomla - byle skończyć ;)  Java-Polecam i już zamierzam ją drugi raz przeczytać, naprawdę dużo o wątkach i współbieżności!

Ostatnio też poznaję (powoli) Pythona, jak już ogarnę podstawy ( i skończę zaczęte książki) mam ochotę kupić: http://oreilly.com/catalog/9780596515829  Czyli Python dla adminów Linuxa, adminem nie jestem ale książka wydaje się intrygująca :) Jeśli ktoś czytał to prosił był o opinie, opłaca się? Może jest coś lepszego? A może też nowszego, bo wydana była w 2008 roku, a 2 lata to raczej sporo.

Ewentualnie druga możliwość to lepsze poznanie basha + podstaw administracji.... ale nie koniecznie to musi być alternatywa :)

Pożaliłem się... wracam do Joomli ...

PS. Skąd sałatka w tytule: jeśli dotarłeś do końca tego posta to powinieneś to wiedzieć.
Być może zamiast poprawiać mój styl pisania opatentuję go jako sałatkowy i będę trzymał się jego reguł :D

Comments

Popular posts from this blog

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…

How to Learn when Life is Short

I haven't really think this through but I have read really interesting articles recently and I just wanted to write for myself later.

Life is Short by Paul Graham

It's just that, learn from people older that you what is most important, and that life actually is short...

Instead of Goals or Resolutions, Try Creating Rules by Leo Babuta

In the time of New Year Resolutions, it's good to read something that is proposing different way of achieving things. Still I see much more value in habits than setting goals. But...

The Easy Way To Learn Hard Stuff by Per Harald Borgen
It's something that I read from time to time and I know it works sometimes for me. The things I learn then are really learned and something Jakub Wasilewski  has told me many times to do. Still it's uncomfortable and for some reason, I have failed to use this method more than once or twice. Writing it here so maybe I can think about it more and figure out how to do that more often.

Towards an understandin…

Hero's Journey in Presentations

Artur Skowroński recommended me: Want a Better Pitch? Watch This. by Andy Raskin and I think it is so great and applicable to all kinds of talks that I want to help it get more popular.
So the plan of presentation is going to follow these steps: Enemy - ProblemWhy now? - call to actionShow how the world will look like without the problemProblemsEvidence that you fixed the problem The image at the top is because it reminds me of Hero's Jurney. It has fewer steps but there is a lot of similarities. Especially #3 made me realize that grand vision of the future is something that I should have used in my talks.  The result at the start of the presentation makes a lot of sense actually. Everyone already knows that I speak about something because I probably fixed it and if you tell about it at the end then it might be hard for some people to see the bigger picture in the solution you're going to present.