Skip to main content

Recenzja: Hibernate w Akcji


Książkę kupiłem jakiś rok temum gdy postanowiłem poznać bibliotekę Hibernate, tak szeroko stosowaną w świecie Javy. Skończyło się jednak na przeczytaniu o ile dobrze pamiętam niecałych dwóch rozdziałów. Z racji upływu czasu zatarło się wspomnienie dlaczego właściwie jej nie przeczytałem, ale problem pozostał: trzeba się w końcu tego Hibernate nauczyć, bym bardziej że używam go w praktyce często "na czuja" , niby jakoś ile ale porcja konkretnej wiedzy na pewno nie zaszkodzi.

No to zacząłem czytać:
1 rozdział: Wprowadzenie w ORM'y. Ok, standard.
2 rozdział: Hello World! Próba odpalenia Eclipse i testowania kodu. Moment iluminacji, już wiem czemu poprzednio jej nie przeczytałem!

Książka mimo iż wydana początkowo przez Manning i należy do serii "* in Action" to jednak ta strona książki jest bardzo niedopracowana! Z tego co przeglądałem Amazon i Manning dostępne jest już drugie wydanie "Java Persistence with Hibernate" która to jest prawie dwukrotnie grubsza od pierwszego wydania, domyślam się że przykłady są już lepiej wytłumaczone.
W każdym bądź razie książka zawiera tylko krótkie fragmenty kodu, poszatkowane i w żadnym razie nie nadające się do uruchomienia!
Jeśli ktoś poszukuje bardziej praktycznego podejścia do Hibernate polecam: http://vaannila.com/ gdzie można poczytać także o Spring oraz Struts.
Generalnie polecam tą stronę każdemu kto nie miał jeszcze do czynienia z Hibernate a chciał by się go nauczyć. Nie dość że omawiana jest konfiguracja to omawiane są Adnotacje których nie ma w Hibernate w Akcji. Nie jest to wina jakiegoś zaniedbania, po prostu książka była wydana dla wersji Hibernate 2.1. Adnotacje nie były wtedy wspierane.
Zdałem sobie sprawę że próby uruchamiania kodu nic nie dają poza irytacją i to pozwoliło mi docenić inne zalety książki.
Można się z niej nauczyć bardzo wiele nie tylko o ORM ale i o podstawach tworzenia aplikacji i kilku dobrych praktykach programistycznych.
Jeśli ktoś woli czytać po polsku albo po prostu kupił już tą książkę(jak ja) to polecam ją przeczytać. Jednak dla osób które mają wybór polecam raczej coś co zawiera już opis użycia Adnotacji: choćby druga edycja o której już pisałem a przez wielu jest uważana za "Biblię Hibernate".

Ocena: 6/10

Osobiście zamierzam przeczytać drugie wydanie: "Java Persistence with Hibernate" http://www.manning.com/bauer2/ wersja PDF to koszt ~$35 dolarów więc nie tak znów dużo jak na książkę o 880 stronach nawet w Polskich księgarniach.

Posted via email from krzychukula's posterous

Comments

Popular posts from this blog

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…

How to Learn when Life is Short

I haven't really think this through but I have read really interesting articles recently and I just wanted to write for myself later.

Life is Short by Paul Graham

It's just that, learn from people older that you what is most important, and that life actually is short...

Instead of Goals or Resolutions, Try Creating Rules by Leo Babuta

In the time of New Year Resolutions, it's good to read something that is proposing different way of achieving things. Still I see much more value in habits than setting goals. But...

The Easy Way To Learn Hard Stuff by Per Harald Borgen
It's something that I read from time to time and I know it works sometimes for me. The things I learn then are really learned and something Jakub Wasilewski  has told me many times to do. Still it's uncomfortable and for some reason, I have failed to use this method more than once or twice. Writing it here so maybe I can think about it more and figure out how to do that more often.

Towards an understandin…

Hero's Journey in Presentations

Artur Skowroński recommended me: Want a Better Pitch? Watch This. by Andy Raskin and I think it is so great and applicable to all kinds of talks that I want to help it get more popular.
So the plan of presentation is going to follow these steps: Enemy - ProblemWhy now? - call to actionShow how the world will look like without the problemProblemsEvidence that you fixed the problem The image at the top is because it reminds me of Hero's Jurney. It has fewer steps but there is a lot of similarities. Especially #3 made me realize that grand vision of the future is something that I should have used in my talks.  The result at the start of the presentation makes a lot of sense actually. Everyone already knows that I speak about something because I probably fixed it and if you tell about it at the end then it might be hard for some people to see the bigger picture in the solution you're going to present.