Skip to main content

jQuery in Action - Recenzja


Recenzja jQuery in Action
Książki nie mam niestety na własność, jest jednak tego taki plus iż czytałem pierwsze wydanie gdy dostępne w księgarni Amazonu jest już wydanie drugie. Darowanemu, a dokładniej pożyczonemu koniowi nie zagląda się w zęby(chyba już zajrzałem :)
Tak czy siak książkę przeczytałem i mała recenzja na blogu(od tego w sumie jest;)

Krótko: książka ciekawa, jednak moim zdaniem dobrze jest przeczytać wcześniej jakąś o samym JavaScripcie. Ja tak nie zrobiłem i jeśli chodzi o rozumienie biblioteki jQuery czuję się 'dość mocny' ale to nie wystarcza. Tzn. Wybranie jakiegoś elementu, ustawienie w stylu, czy też animowanie jego zachowania jest ok, ale ciągle wiele kwestii(pisanie rozszerzeń) wymaga znajomości API głównych przeglądarek. Sama książka zawiera krótkie wprowadzenie do JavaScript ale moim zdaniem jest ono niewystarczające by można pisać w tym języku jakieś naprawdę zaawansowane funkcje. Chociaż z drugiej strony wujek Google potrafi bardzo pomóc, a w tak zwanym 'międzyczasie' można pisać intuicyjnie i zastanawiać się dopiero przy braku współpracy którejś z przeglądarek.
Sama bibliotek jQuery jest bardzo dobrze przemyślana i spójna. Większość funkcji osiągamy przez wybór danego znacznika/znaczników dzięki funkcji jQuery('div#id') lub krócej $('div#id') lub nawet $('#id') a potem wywoływanie na tym zbiorze funkcji: $('#id').addClass('klasa-css'); , jednak zwykle te wywołania mogą się ciągnąć dalej choćby: $('#id').addClass('klasa-css')..addClass('druga-klasa').addClass('trzecia-klasa');

Nie chce mi się już tych przykładów pisać... no może jeszcze trochę o Ajaxie:)

Zaprezentuje tylko najprostszą wersję, wywołuje się ją dla wybranego już fragmentu strony który chcemy podmienić na przykład tak:
$("#feeds").load("feeds.html");
No i wszystko jasne
Dodam tylko iż są dostępne także analogiczne wersje .get() oraz .post() a także fukcja samego znacznika wywoływana:
$.ajax({
  type: "GET",
  url: "test.js",
  dataType: "script"
});

przy czym tych opcji może być oczywiście dużo więcej;)

Podsumowanie
Książka warta przeczytania, można dzięki niej poznać nie tylko samą bibliotekę jQuery ale także możliwości JavaScriptu które umożliwiały jej zbudowanie(głównie domknięcia oraz dynamiczny charakter obiektów w JavaScript) ale także podstawy tworzenia wtyczek/rozszerzeń do biblioteki(co jest wbrew pozorom banalnie proste).
Książka wydawnictwa Manning stąd w tytule charakterystyczne "* in Action". Jeśli chodzi o mnie to jest u tej akcji trochę za mało, dla porównania właśnie czytam "Zend in Action" w której to od początku do końca książki budowana jest cała strona internetowa. Ale! To że nie ma w "jQuery in Action" budowy jednej spójnej strony nie znaczy że jest 'opisówka'. Wręcz przeciwnie! po prostu przykłady są zaprezentowane w oddzielnych projektach ...hm... raczej stronach. Co prawda jedna ze stron pojawia się w kilku rozdziałach jednak nie jest to jednak jakaś kompletna witryna. tego mi brakuje, jednak wymagało by to przynajmniej większej ilości kodu po stronie serwera.

Taka ciekawostka, nie wiem na ile to jest popularne w książkach o JavaScript ale  rozdział o Ajax wymaga serwera Tomcat i odwołuje się do stron JSP (bardzo prostych, ale jednak)

Miało być podsumowanie a wyszło jak zawsze, znowu rozwlekłem

Ocena: 7/10  (byłoby 8 ale jest już drugie wydanie)

Posted via email from krzychukula's posterous

Comments

Popular posts from this blog

How to simulate slow connection (developer proxy in Node.js)

Update: If you use Chrome then you can use "Throttling" so simulate slow network for all your assets. This should be easier than proxy.


Toggle device modeChoose Network type.Refresh the page
https://developer.chrome.com/devtools/docs/device-mode Proxy:For some time I wanted to use some proxy for development and testing of eg. slow internet connection, but it was hard to find something useful and free. I know there is Charles but buy it to use it at most one in a month is not for me.

I started thinking about Node.js, maybe I can write proxy for me? But fortunately I found one.

https://github.com/nodejitsu/node-http-proxy

With this module I can write really short code to create slow server:


var http = require('http'), httpProxy = require('http-proxy'); httpProxy.createServer(function (req, res, proxy) { var buffer = httpProxy.buffer(req); setTimeout(function () { proxy.proxyRequest(req, res, { host: 'localhost', port: 8080, …

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…