Skip to main content

Google Wave a Śledzik

Nie będę pisał o wyższości któregoś z tych narzędzi, usability lub tym podobnych kwestiach, tak w ramach wstępu. Kto szukał porównań może przestać czytać.

 W rozmowie z Franciszkiem Małeckim-Trzaskoś (blog), który to zwrócił się do mnie z prośbą o udostępnienie mu konta Wave, wywiązała się rozmowa na temat tej "dziwnej" strategii Google jeśli chodzi o Wave.
Mam na myśli ekskluzywny dostęp do Wave, co prawda oficjalnie Google udostępniło 100tys. kont, jednak to przecież nadal niewiele. Moim zdaniem ma to za zadanie podbudować ciekawość użytkowników, tak by oni sami chcieli sprawdzić czym jest Wave i jak działa. Zresztą jeśli coś nie jest dla wszystkich to musi być dobre, dodatkowo po dostaniu zaproszenia człowiek czuje się naprawdę kimś :)

Właśnie w tym momencie chciał bym wspomnieć o Śledziku którego tak niechętnie przyjęli użytkownicy naszej-klasy. Powody: może być ich wiele i zapewne większość z nich jest prawdziwa, te jednak które mi się nasuwają to: Śledzik został uruchomiony dla wszystkich użytkowników, z włączonym śledzeniem wszystkich znajomych, oraz bez możliwości wyłączenia go. Użytkownicy nie mieli szansy "przyzwyczaić się", a dodatkowo został on im dany "na siłę" czy tego chcieli czy też nie. Jak się okazało większość go nie chciała...

Uczestnicząc w popularyzacji/promocji/udostępnianiu zaproszeń Wave, doszedłem do wniosku że zespół naszej-klasy zdobył by dużo więcej użytkowników gdyby zastosował podobną strategię, umieścić wpis na blogu iż zainteresowani użytkownicy mogą uczestniczyć w testowaniu nowego portalu śledzik.pl, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Moim zdaniem pojawiające się w sieci screeny ze śledzika pozwoliły by użytkownikom na zapoznanie się z nim, a może nawet na oczekiwanie aż będzie dostępny także dla nich...
Gdyby nasza-klasa zastosowała także mechanizm zaproszeń wśród znajomych, serwis byłby przyjmowany pozytywnie nawet przez tych którym dziś się on nie podoba gdyż "chcą go wyłączyć".

Komentarze mile widziane jak zawsze :)

Comments

 1. cóż
  my Ludzie ... a w szczególności my Polacy - nie doceniamy tego co za darmo...
  jeśli chłopcy z Naszej-Klasy dają nam nieograniczony dostęp do "najlepszej" usługi w historii polskiego internetu czyli Śledzika to my podnosimy larum pt "spier... śledziu" a kiedy chłopaki z Googla nie chcą nam dać za darmo dostępu do usługi której większość z nas na oczy nie widziała krzyczymy "my chcemy GOOGLE WAVE"
  hmmm wniosek jeśli do czegoś mamy dostęp to jest to z natury rzeczy beznadziejne
  ale jeśli do czegoś dostępu nie mamy na każde nasze skinienie to jest to na pewno doskonałe...
  ale czy o to chodzi...?

  franciszek (ten z wpisu)

  ReplyDelete
 2. Nie da się ukryć że właśnie o to mi chodziło, bardzo łatwo można zmienić podejście użytkowników, generalnie ludzi do czegoś w zależności od tego jak trudno jest im to zdobyć. Nasuwa mi się skojarzenie z aplikacjami wolnymi/darmowymi, wielu uważa że program za który trzeba zapłacić 5000zł jest lepszy od tego który mogę po prostu ściągnąć i zainstalować.
  Pociesza mnie tylko jedno, to zasada/zachowanie ludzi działa na ludzi na całym świecie... nie tylko na użytkowników naszej-klasy(Polaków) ;)

  ReplyDelete

Post a Comment

Comments:

Popular posts from this blog

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…

How to Learn when Life is Short

I haven't really think this through but I have read really interesting articles recently and I just wanted to write for myself later.

Life is Short by Paul Graham

It's just that, learn from people older that you what is most important, and that life actually is short...

Instead of Goals or Resolutions, Try Creating Rules by Leo Babuta

In the time of New Year Resolutions, it's good to read something that is proposing different way of achieving things. Still I see much more value in habits than setting goals. But...

The Easy Way To Learn Hard Stuff by Per Harald Borgen
It's something that I read from time to time and I know it works sometimes for me. The things I learn then are really learned and something Jakub Wasilewski  has told me many times to do. Still it's uncomfortable and for some reason, I have failed to use this method more than once or twice. Writing it here so maybe I can think about it more and figure out how to do that more often.

Towards an understandin…

Hero's Journey in Presentations

Artur Skowroński recommended me: Want a Better Pitch? Watch This. by Andy Raskin and I think it is so great and applicable to all kinds of talks that I want to help it get more popular.
So the plan of presentation is going to follow these steps: Enemy - ProblemWhy now? - call to actionShow how the world will look like without the problemProblemsEvidence that you fixed the problem The image at the top is because it reminds me of Hero's Jurney. It has fewer steps but there is a lot of similarities. Especially #3 made me realize that grand vision of the future is something that I should have used in my talks.  The result at the start of the presentation makes a lot of sense actually. Everyone already knows that I speak about something because I probably fixed it and if you tell about it at the end then it might be hard for some people to see the bigger picture in the solution you're going to present.