Skip to main content

Google Wave a Śledzik

Nie będę pisał o wyższości któregoś z tych narzędzi, usability lub tym podobnych kwestiach, tak w ramach wstępu. Kto szukał porównań może przestać czytać.

 W rozmowie z Franciszkiem Małeckim-Trzaskoś (blog), który to zwrócił się do mnie z prośbą o udostępnienie mu konta Wave, wywiązała się rozmowa na temat tej "dziwnej" strategii Google jeśli chodzi o Wave.
Mam na myśli ekskluzywny dostęp do Wave, co prawda oficjalnie Google udostępniło 100tys. kont, jednak to przecież nadal niewiele. Moim zdaniem ma to za zadanie podbudować ciekawość użytkowników, tak by oni sami chcieli sprawdzić czym jest Wave i jak działa. Zresztą jeśli coś nie jest dla wszystkich to musi być dobre, dodatkowo po dostaniu zaproszenia człowiek czuje się naprawdę kimś :)

Właśnie w tym momencie chciał bym wspomnieć o Śledziku którego tak niechętnie przyjęli użytkownicy naszej-klasy. Powody: może być ich wiele i zapewne większość z nich jest prawdziwa, te jednak które mi się nasuwają to: Śledzik został uruchomiony dla wszystkich użytkowników, z włączonym śledzeniem wszystkich znajomych, oraz bez możliwości wyłączenia go. Użytkownicy nie mieli szansy "przyzwyczaić się", a dodatkowo został on im dany "na siłę" czy tego chcieli czy też nie. Jak się okazało większość go nie chciała...

Uczestnicząc w popularyzacji/promocji/udostępnianiu zaproszeń Wave, doszedłem do wniosku że zespół naszej-klasy zdobył by dużo więcej użytkowników gdyby zastosował podobną strategię, umieścić wpis na blogu iż zainteresowani użytkownicy mogą uczestniczyć w testowaniu nowego portalu śledzik.pl, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Moim zdaniem pojawiające się w sieci screeny ze śledzika pozwoliły by użytkownikom na zapoznanie się z nim, a może nawet na oczekiwanie aż będzie dostępny także dla nich...
Gdyby nasza-klasa zastosowała także mechanizm zaproszeń wśród znajomych, serwis byłby przyjmowany pozytywnie nawet przez tych którym dziś się on nie podoba gdyż "chcą go wyłączyć".

Komentarze mile widziane jak zawsze :)

Comments

 1. cóż
  my Ludzie ... a w szczególności my Polacy - nie doceniamy tego co za darmo...
  jeśli chłopcy z Naszej-Klasy dają nam nieograniczony dostęp do "najlepszej" usługi w historii polskiego internetu czyli Śledzika to my podnosimy larum pt "spier... śledziu" a kiedy chłopaki z Googla nie chcą nam dać za darmo dostępu do usługi której większość z nas na oczy nie widziała krzyczymy "my chcemy GOOGLE WAVE"
  hmmm wniosek jeśli do czegoś mamy dostęp to jest to z natury rzeczy beznadziejne
  ale jeśli do czegoś dostępu nie mamy na każde nasze skinienie to jest to na pewno doskonałe...
  ale czy o to chodzi...?

  franciszek (ten z wpisu)

  ReplyDelete
 2. Nie da się ukryć że właśnie o to mi chodziło, bardzo łatwo można zmienić podejście użytkowników, generalnie ludzi do czegoś w zależności od tego jak trudno jest im to zdobyć. Nasuwa mi się skojarzenie z aplikacjami wolnymi/darmowymi, wielu uważa że program za który trzeba zapłacić 5000zł jest lepszy od tego który mogę po prostu ściągnąć i zainstalować.
  Pociesza mnie tylko jedno, to zasada/zachowanie ludzi działa na ludzi na całym świecie... nie tylko na użytkowników naszej-klasy(Polaków) ;)

  ReplyDelete

Post a Comment

Comments:

Popular posts from this blog

How to simulate slow connection (developer proxy in Node.js)

Update: If you use Chrome then you can use "Throttling" so simulate slow network for all your assets. This should be easier than proxy.


Toggle device modeChoose Network type.Refresh the page
https://developer.chrome.com/devtools/docs/device-mode Proxy:For some time I wanted to use some proxy for development and testing of eg. slow internet connection, but it was hard to find something useful and free. I know there is Charles but buy it to use it at most one in a month is not for me.

I started thinking about Node.js, maybe I can write proxy for me? But fortunately I found one.

https://github.com/nodejitsu/node-http-proxy

With this module I can write really short code to create slow server:


var http = require('http'), httpProxy = require('http-proxy'); httpProxy.createServer(function (req, res, proxy) { var buffer = httpProxy.buffer(req); setTimeout(function () { proxy.proxyRequest(req, res, { host: 'localhost', port: 8080, …

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…