Skip to main content

Eclipse w Ubuntu, koszmar kodowania plików properties

W ramach poznawania Eclipse postanowiłem przepisać w nim jeden z przykładów JSF, mianowicie tabelę z sortowaną tablicą. Jednocześnie Eclipse ma kilka cech które mi się podobają, choćby konfiguracja, jednak nie jest pozbawione wad. To co szczególnie mi się w nim nie podoba to niemożliwość po pisania bez jakichś trudności. Nie wiem o co chodzi, ale na pewno mi się to nie podoba ;)  Tematem dnia są pliki properties, a właściwie jeden. Ile on mi dzisiaj kłopotów sprawił to tylko ja wiem.
Od początku:
Java używa kodowania UTF-8, tak? No tak.
Linux też używa UTF-8... oczywiście.
Wieć skąd się wzieło ISO-8859-1???!!! Nie ma pojęcia.
Troche poczytałem: np: http://www.martinahrer.at/blog/2007/06/03/eclipse-encoding-settings/
Oraz: http://karussell.wordpress.com/2008/09/04/encoding-issues-solutions-for-linux-and-within-java-apps/ 
Generalnie chodzi o to co by w ustawieniach projektu zmienić sobie na UTF-8 i ma działać.
Efekt? W końcu mogłem zapisać tekst ze znaczkami: ąęźćńó.. itd. Po odpaleniu Tomcata jednak są tylko krzaczki. Ok w komentarzu jest o pisaniu filtra, kurczę, no przecież musi być jakieś inne wyjście? Tak z innej beczki to przecież strona wynikowa ma ustawione dobre kodowanie: w FF stoi jak byk: UTF-8.
Moja frustracja sięga zenitów, znowu google.... Jedyne co znalazłem to jakieś stronki o native2ascii i ogólnie znakach ucieczki do UTF. Z dwojga złego wolę już te znaki ucieczki.
Tak na przyszłość mała tabela polskich znaków:
Litera
kod heksadecymalny \u____
ą
\u0105
ć
\u0107
ę
\u0119
ł
\u0142
ń
\u0144
ó
\u00F3
ś
\u015B
ź
\u017A
ż
\u017C
Ą
\u0104
Ć
\u0106
Ę
\u0118
Ł
\u0141
Ń
\u0143
Ó
\u00D3
Ś
\u015A
Ź
\u0179
Ż
\u017B

\u201E

\u201D

Na koniec słowa samo krytyki, bardzo możliwe, że pomieszałem coś podczas instalacji, tudzież kopiowania Eclipse. Zdarzyło mu się podczas odpalania projektu na Tomcat wypluć o błędach z bezpieczeństwem(dokładniej o nieobsługiwaniu kwestii bezpieczeństwa) i doradzał mi zamknięcie go. Problem ustąpił po odpaleniu go z sudo. W przeciwnym przypadku dostaję komunikat:

Czyli na nasze: albo nie ma uprawnień do zapisu(chodzi o folder projektu jak rozumiem) albo jest za mało miejsca. Miejsca jest dość, chodzi więc o prawa do zapisu. Tu już nie wiem jak to ugryźć, przypisałem całemu temu folderowi wszystkie możliwe prawa, problem musi wynikać z czegoś innego. Jeszcze nie wiem o co chodzi, ale jako że nie jestem zainteresowany odpalaniem eclipse z konsoli będę to musiał rozwiązać.
Druga kwestia to być może z tym kodowaniem to ja coś namieszałem? Drogi czytelniku, jeśli możesz mi coś doradzić to proszę nie krępuj się. Proszę o komentarze :)
W załączniku projekt Eclipse/JSF, wymaga bibliotek JSF 1.2, oraz JSTL. Odpalany był na Tomcat 6.0 oprócz zastosowania znaków ucieczki jest z nim wszystko ok. Zresztą znaki uczieczki to też nie jest jakiś koniec świata. Jednak wolał bym bez nich...


Click here to download:
SortTable.tar.gz (8 KB)

Comments

Popular posts from this blog

How to simulate slow connection (developer proxy in Node.js)

Update: If you use Chrome then you can use "Throttling" so simulate slow network for all your assets. This should be easier than proxy.


Toggle device modeChoose Network type.Refresh the page
https://developer.chrome.com/devtools/docs/device-mode Proxy:For some time I wanted to use some proxy for development and testing of eg. slow internet connection, but it was hard to find something useful and free. I know there is Charles but buy it to use it at most one in a month is not for me.

I started thinking about Node.js, maybe I can write proxy for me? But fortunately I found one.

https://github.com/nodejitsu/node-http-proxy

With this module I can write really short code to create slow server:


var http = require('http'), httpProxy = require('http-proxy'); httpProxy.createServer(function (req, res, proxy) { var buffer = httpProxy.buffer(req); setTimeout(function () { proxy.proxyRequest(req, res, { host: 'localhost', port: 8080, …

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…