Skip to main content

Spring HelloWorld


Click here to download:
SpringExample.zip (4 KB)
Finally I know in practise how to setup Eclipse Spring project! 
Congrats to first tutorial from: http://www.vaannila.com/spring/spring-tutorial/spring-tutorial.html.

Jak widać poniżej wreszcie wiem jak stworzyć projekt z użyciem Spring, co prawda to nadal nie użycie Spring+JSF ale już coś. Tak czy owak na razie czytam o Springu i dobrze go będzie trochę po testować. Dużą pomocą jest Spring IDE, z tym że ostatnio gdy próbowałem je zainstalować chyba serwer im padł i nic nie zrobiłem, a prawie każdy tutorial w sieci z niego korzysta. Dzisiaj wraz z nowym tutorialem w karcie przeglądarki postanowiłem ponowić próbę instalacji i ogólnie stworzenia projektu. Wiecie co..? Jak już to zrobiłem, to jest to banalne!
Zastanawiam się nad załączeniem projektu, zobaczymy co z takim plikiem zrobi Posterous, dzieki któremu właśnie ten post powstaje :)
Pliczek mały, zaledwie 5KB. Mam więc nadzieję iż Posterous umieści w poście jakiś odnośnik do niego. Jeśli nie to i tak mała strata. Nie ma w nim nic więcej ponad to co znajduje się w pierwszym tutorialu.
Zaznaczam iż trzeba dodać biblioteki spring.jar oraz commons-logging.jar
Miłego startu ze Spring :)


Comments

  1. Daruj sobie JaveFX:)Zmień na flexa puki masz czas. pozdrawiam

    ReplyDelete
  2. Do odwołania niejako jedynie śledzę tą technologię. Czy coś z niej w końcu powstanie, sam już nie wiem. Jeśli chodzi o Flex to prywatnie i całkowicie subiektywnie nie lubię Flasha ;) Ale kto wie, w wchwili obecnej bardziej interesują mnie języki po stronie serwera.

    ReplyDelete

Post a Comment

Comments:

Popular posts from this blog

How to simulate slow connection (developer proxy in Node.js)

Update: If you use Chrome then you can use "Throttling" so simulate slow network for all your assets. This should be easier than proxy.


Toggle device modeChoose Network type.Refresh the page
https://developer.chrome.com/devtools/docs/device-mode Proxy:For some time I wanted to use some proxy for development and testing of eg. slow internet connection, but it was hard to find something useful and free. I know there is Charles but buy it to use it at most one in a month is not for me.

I started thinking about Node.js, maybe I can write proxy for me? But fortunately I found one.

https://github.com/nodejitsu/node-http-proxy

With this module I can write really short code to create slow server:


var http = require('http'), httpProxy = require('http-proxy'); httpProxy.createServer(function (req, res, proxy) { var buffer = httpProxy.buffer(req); setTimeout(function () { proxy.proxyRequest(req, res, { host: 'localhost', port: 8080, …

Course Review: The Bitfountain iOS 8 with Swift Immersive

This is second big iOS learning project. For first one read iOS Programming book review. As I only have two of them done I have to compare them somehow.

I am mindful that it took me a really long time to finish it (since last autumn). For a couple of months this year I didn't even have the internet to learn it, so it could not be helped. But last half of the June I've spent watching the videos every day and managed to finish it before any new internet problems.

So how was it?
In my opinion, it's great if you're starting out. There are a lot of basics, and seeing how to do things in XCode just makes your learning much easier than looking at the photos in the book. On the other hand, learning is more shallow and it is much easier to just follow the videos and learn only the basics without bigger picture about iOS SDK. I somehow missed more challenging exercises (even though I don't like to do them ;)

Length:
Course it pretty long but many videos are quite short (1-2…